Akıllı TV’ye olimpiyat ateşi düştü

0
1156

Uydu platformları, TV üreticileri ve telekom şirketleri internet bağlantılı akıllı TV için hem rekabet hem de işbirliği halinde. Euro 2012 ve olimpiyatlar gibi etkinlikler ise spor kanallarının müşterileriyle uzun soluklu anlaşmalara imza atmalarını sağlıyor

Ekran kalitesine internet bağlantısını ekleyen televizyonlar, uluslararası spor karşılaşmalarına da el attı. 3 boyutlu tenis maçları, Avrupa Futbol Şampiyonası televizyon satışlarının artmasını sağlıyor. Spor karşılaşmaları özelikle TV yayıncılarının ve telekom şirketlerinin müşteriyle uzun süreli sözleşme yapmasının anahtarı olarak kullanılıyor.

KÜLLERİNDEN DOĞDU
İnternet bağlantısı, ‘izle öde’ video servisleri, sosyal ağ bağlantısı LED, LCD ve Plazma TV’lerin yeni standartları haline geldi. Artık bilgisayar ve internet yutmuş televizyonlar, yayın dünyasını değiştiriyor. Bedava içerik yarışı film ve TV dizileri ile devam ederken televizyonlar, bilgisayar ekranına kaptırdığı izleyiciyi geri almaya çalışıyor. Plazma televizyonlar bitti bitiyor derken, internet ve akıllı TV uygulamaları bu teknolojinin yeniden doğmasını sağladı. Panasonic Plazma TV, özellikle Smart Viera uygulamasıyla farklılaşıyor. Yerli üreticiler Arçelik ve Vestel, sosyal ağ uygulamalarının da kullanıldığı akıllı TV’leri kısa sürede piyasaya sürdü. Pazar lideri konumundaki Samsung tüm dünyada büyük bir içerik yatırımına girişirken, akıllı TV özelliklerine ses ve hareketle kontrol teknolojilerini de ekledi. LG’nin Turkcell ile gerçekleştirdiği işbirliği ise telekom operatörleri ile yapılan ilk içerik anlaşması oldu. Bu arada 100 bin Tivibu Ev kullanıcısına ulaşan TTNET de Digiturk ve D-smart gibi uydu yayın platformlarını uyandırdı.

Akıllı TV’yi nasıl tanırım?
Televizyonunuzda kablosuz WiFi bağlantısı olmalı. Yeni uygulamalar yüklenebilmeli. Hareketli görüntü ve hızlı kullanım için bilgisayar gibi hızlı işlemcisi olmalı. Kişiselleştirme özelliği sayesinde her kullanıcıya özel içerik sunulmalı.

Yerli içeriğe hızlı yükleme desteği geliyor
Türkiye’de yerli içeriğin artmamasının bir nedeni de yükleme hızının (upload) çok düşük ve maliyetli olması. Yükleme hızı sadece kurumlara yönelik internet paketinde artırılıyor. Teorik olarak 1 mbps’i aşmıyor, gerçekte de bu hızın yüzde 70’ine ancak ulaşılıyor. Türkiye net index http://www.netindex.com/upload/ sıralamasında 81’ici sırada yer alıyor. 1.84 mbps ortalama hız ile Irak’ın bile gerisinde kalıyoruz. Oysa bu anlayış çoktan değişti. Artık, Facebook, Twitter veya You- Tube üzerinden video paylaşmak isteyen insanlar yükleme hızının artmasını talep ediyor. Sonuçta indirme hızını (download) artırmanın tüketiciye doğrudan bir faydası yok.

Rekabet TV’den taştı
IPod, iPhone ve iPad derken Apple’ın küçük TV kutusu haricinde ekran olarak da ortaya çıkması bekleniyor. Herkes Apple TV hakkında tahminde bulunuyor. Hangi servisler olacağını zaten iTunes’dan takip ediyoruz. Geri kalanı, tasarım ortaya çıktıktan sonra göreceğiz. Apple TV’nin tasarım ve teknolojisinden çok içerik olarak ne sunacağı tartışılıyor. Sonuçta tasarım cazibesi kadar servisler de büyük önem taşıyor. Apple, içerik üreticileri ile doğrudan anlaşarak yayıncıları ve telekom şirketlerini ters köşeye yatırabilir.

Çocukla çocuk TV büyükle büyük TV

Samsung akıllı TV algısını kişiye özel içerik yönetimiyle yapıyor. Akıllı İçerik (Smart Content) Samsung ES5500 modeli kullanıcısını tanıyarak içeriği kişiselleştiriyor. Çocuk için zaman ayarlı bir eğitici oyun veya eğitim, Facebook, Twitter, Youtube, Angry Birds, Discovery Channel da dahil olmak üzere dünya çapındaki bin 400’den fazla Smart TV uygulamasına ek olarak yüzlerce yerli uygulama da var. Ayrıca büyük ekranda sunum yapmak, resim ve videoları aile üyeleriyle izlemek kolay. Kullanıcı, Fitness programıyla WiFi özellikli bir tartıya bağlanarak kilosunu kontrol edebiliyor ve TV’nin içindeki kamerayı kullanarak sanal bir ayna oluşturabiliyor.

kaynak: sabah.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here