Led, lcd, plazma tv karşılaştırma

0
3158
Led, lcd, plazma tv karşılaştırma

Led, lcd, plazma tv karşılaştırma

  • Led, lcd, plazma tv karşılaştırma

Piyasada çoğu kimsenin bu konuda yeterince bilgisi yok. İnsanları doğru bilgilendirebilmemiz için böyle bir yazı yazma gereği duyduk.

Plazma TV:

Bunlar lcd ve led tv lerden daha fazla enerji tüketir. Büyük bir çoğunluğu hd logoludur, yani hd yayını destekler. Desteklemeyenler de vardır. Parlaklıkları 500 – 2000cd/m^2 arasındadır. Çok iyi ışık verir, zaten en fazla enerji tüketen bunlar. konstrast değerleri 10000:1 den başlar. konstrast dediğimiz şey renklerin zıtlığı gibi bişey. Konstrast ne kadar yüksek olursa o kadar canlı bir görüntü elde ederiz. bu konuda rakip tanımaz. Plazma ekranların ortalama kullanım ömrü 30.000 saattir. Tepki süresi dediğimiz bir olay var. Piksellerin renklere tepki göstermesi gibi düşünülebilir. Çok hızlı bir top geçer ya biraz bulanık görünür fotolarda hareketli objeler gibi. Tepki süresi ne kadar kısa olursa görüntü o kadar net olur. Plazma teknolojisi burada da rakip tanımıyor. Tepki zamanı nerdeyse bir andır. Bu durum hareketli görüntülerde LCD tv’lere göre çok daha kaliteli görüntü anlamına gelir. Plazma TV yi yandan 15 derecelik bir açıyla izleseniz bile renkler canlı şekilde görülür. Görüntü kaybı ya da renklerde grileşme olmaz.

Lcd TV:

Lcd Tv enerji tüketiminde orta sıradadır. Plazmadan az LED den fazla enerji tüketir. Hemen hemen hepsi hd logoludur. HD yayını desteklemeyen görmedim. Parlaklıkları ortalama 500cd/m^2 dir. TV nin gayet rahat bir şekilde izlenebilmesi için yeterlidir. Konstrast oranı 800:1 – 5000:1 arasındadır. Plazmayla karşılaştırırsanız farkı görürsünüz. Renkleri plazma kadar canlı değildir. LCD ekranlarda kullanım ömrü yaklaşık 60.000 saattir. Yani plazmanın tam 2 katı. Alacağınız bir plazma tv yi 10 yıl kullanabilecekken lcd yi 20 yıl sıkıntısız kullanabilirsiniz. Tepki süresi 4 milisaniye ile 25 milisaniye arasında değişir. En hızlı LCD ekranlar dahi belli bir miktar hareket bulanıklığı yaşayabilir. Özellikle oyun oynarken ghosting denen etki yaşanır. LCD ye yandan 15 derecelik açıyla bakarsanız görüntü seçilmemeye başlar renkler grileşir sönükleşir. lcd yi yandan 15 derecelik açıyla izlemeye gerek yok ama aklınızda bulunsun. Kenara kayınca grileşiyor.

LED TV:

de lcd nin bir alt şeklidir. LED tv ler ışık kaynağı olarak led ler kullandığından en az enerji tüketen tv lerdir. Ayrıca LED kullanılması daha parlak ve aydınlık görüntülerin elde edilmesini sağlar(lcd ye kıyasla). led de lcd deki diğer özelliklere sahiptir. Aralarında öyle uçurumlar yoktur. Büyük ekran seçimlerde fiyat farkı olarak plazma çok hesaplı gelse de orta 100 ekran bir tv için lcd ve led tv ler çok daha avantajlıdır. Kaynak: inci. Sozlukspot

Led, lcd, plazma tv karşılaştırma

Led, lcd, plazma tv

Led, lcd, plazma tv karşılaştırma

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here