Led, Oled ve Amoled Ekranlar…

0
1841

Bugünün LED TV’lerini çöpe attıracak kadar iddialı, yepyeni bir LED TV teknolojisi geliyor! LED televizyonlar, LCD ekranlarını aydınlatabilmek için piksel başına LED güç kaynağından faydalanıyor. Ancak Sony, Crystal LED Display ile yepyeni bir LED teknolojisini hayatımıza sokmaya hazırlanıyor.
 CES fuarında görücüye çıkan ve55 inç’lik bir ekranı olan prototip Sony LED TV, 6 milyon minyatür-LED ışığı ekranına gömülü bir şekilde geliyor. Bu da daha iyi kontrast, renk ve geniş açılı görüntüyü mümkün kılıyor. Aynı zamanda, piksel başına LED mantığını da tarihe gömüyor! OLED, AMOLED EKRANLAR… AMOLED, Active Matrix Light Emitting Diode açılımına sahip. Bu teknolojinin avantajı her bir OLED pikselin Active Matrix ile yönetilmesi. Bunun Türkçesi, gördüğünüz her pikselin kendisine ait bir güç bağlantısı var. Panel’de yer alan piksel bağımsız bir şekilde yanıp sönebiliyor. OLED teknolojisinin önemli bir avantajı oldukça küçük yapılara entegre edilmesi. Her bir piksel dört adet OLED’ den oluşuyor. OLED’ in yapımı için birden çok organik katman kullanılıyor. Anot ve Katot arasında geçirgen ve yayan katmanlar yer alır. Bu katmanlar organik molekül veya polimerbazlı materyallerden oluşur. Bu materyaller elektrik ile uyarılıyor ve bu sayede de ışık kaynağı ortaya çıkıyor. Moleküller, kimyasal bir reaksiyona giriyor ve bu sayede de farklı dalga boylarda ışıklar meydana geliyor. Kullanılan enerji OLED’ in yanıp yanmaması ve rengini belirliyor. OLED teknolojisi kendi alanını aydınlatıyor. El feneri gibi ışık saçmıyor. LCD ve CRT monitörlerde kullanılan ekstra bir arka ışık aydınlanmasına ihtiyaç duymuyor. Bu teknoloji bu yüzden çok ince yapılara monte edilebiliyor. Hatta bükülebilen malzemelerde OLED’ in kullanılması söz konusu. 

 OLED teknolojisi ışık yoğunluğu ve kullanılan gerilim çok daha iyi kontrol edilebiliyor. OLED bu yüzden görüntülerdeki siyah dengesini çok daha iyi verebiliyor. LCD ve Plazmalarda siyah renk piksel’ i karartmakla gerçekleşiyor. Oysa OLED siyah renk için pikselleri kapatıyor. Bu da görüntü kalitesini önemli ölçüde arttırıyor. 

 OLED bu yüzden olsa gerek daha düşük bir güç tüketiyor. Bununla birlikte çok daha az ısınıyor. LCD ekranlar renk derinliğinin %70’ini verebiliyor. AMOLED ekranlarda bu değer %110 olarak gösteriliyor. Böyle olmasının sebebi “Helmholtz Kohlrausch Effect” adlı özelliğinin burada etkili olması. Bu olayda sabit bir ışık yoğunluğunda, varsayılan parlaklık, ışığın doygunluk oranını arttırıyor. Renk yoğunluğuna göre değişen bu parlaklık inanılmaz bir görüntü ortaya çıkarıyor. Renkler çok daha doygun ve canlı görünüyor. Tabii burada gri tonlamada çok daha iyi yapılıyor. LCD ve Plazma siyah renk için gri tonlamayı kullanırken, OLED piksel’ i kapatıp tam bir siyah elde edebiliyor.Yüksek Kontrast
AMOLED ekranlarda oldukça yüksek bir kontrast değeri var. AMOLED,LCD’nin 300:1’lik kontrast değerine karşın
10000:1’lik bir kontrast değerine ulaşabiliyor. Bu oldukça yüksek bir kontrast değeri. Bartleson Breneman Effect adlı özellik burada fazlasıylageçerli. Arka planı oldukça parlak objeler, gerçeğinden daha parlakçıkıyor. Kontrast değeri bu yüzden de artıyor. Bu da parlak bir ortamdaki görüntüyü daha net izlemenizi sağlıyor. Eski tip LCD ekranlar soğuk ve ısıya karşı duyarlı. Bunun dezavantajı tepki süresi soğuk ve ısıya karşı değişmesi. Böyle ekranlarda gecikmeler meydana gelir. Bu da keskinliği etkiler. AMOLED ekranlarda böyle bir durum yok. Bu ekranların tepki süreleri oldukça başarılı. Beyaz renkten siyah renge geçmek için 0.0001 milisaniyelik bir zaman harcıyor. Bu LCD ekranlarla kıyasla 2000 kes daha iyi. Bu ekran grafik hızlandırıcılı bir yonga ile kullanıldığında saniyede 240 resim oluşturabiliyor.Geniş Görüntü Açısı Standart LCD ekranlar sol ve sağ’dan bakıldığından 45°’lik bir görüntü açısına sahipler. Bunun dışındaki açılarda görüntü solmaya başlar. Zaman zaman renk doğruluğu değişir. AMOLED ekranlarda görüntü açısı 160°. Bu açı ile birçok yerden görüntüyü bozmadan seyredebilirsiniz. 

 Tabi şundan da bahsetmekte fayda var. AMOLED ekranlar tam bir doğa dostu. Çevreye zararlı maddeler (kritik düzeyde) kullanılmamış. Buna ek olarak paneller tamamen geri dönüşümlü. AMOLED sadece ekran paneli olarak kullanmayacak. Bu teknoloji birçok alanda kullanılması düşünülüyor. Örneğin mühendisler çok ince OLEDekranlar geliştirmiş durumdalar. Bu ekran özel bir yazıcı sayesindekâğıtlara basılabiliyor. Bükülebilen ve Solar teknolojisi ile çalıştırılabilen bu teknoloji geleceğin gazetesi olmaya aday. Bu teknoloji evlerde de kullanılacak. Projelerden biri, OLED’i duvar kağıdıolarak kullanmak. OLED teknolojisi tüm duvarı kaplayacak şekildekurulacak. Kullanıcılar istedikleri an duvar kâğıdını değiştirebilecekler. Tüm bunlara ek olarak AMOLED ekranlar daha da düşük bir güç tüketecekler. kaynak: duzcedamla.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here