Led TV – OLED TV – LCD TV – Farkı

0
1537

Avrupa Futbol Şampiyonası‘nın yaklaşması ile televizyon üreticileri yeni reklamlamlar ve kampanyalar yapmaya başladılar. Eğer sizin de bir televizyona ihtiyacınız var ve araştırma yapmaya başladıysanız, piyasada birçok özelliğe sahip modellerle (LCD, LED, HD ready, Full HD, Full LED vb.) karşılaşıp karar vermekte zorlanabilirsiniz. Son zamanlarda LED kavramının da çıkmasıyla tüketicilerin aklı karışmış durumda.

LED, İngilizce’de Light Emitting Diode kelimelerinin kısaltılmış halidir ve ışık yayan diyot anlamına gelir. LED’ler elektrik enerjisini ışığa dönüştüren yarı iletken devre elemanlarıdır. LED TV teknolojisi diğer televizyon teknolojilerine büyük farklar atarak ortaya çıkıyor. LED TV’ler diğerlerine göre biraz daha ince, fazla ısınmayan ve daha düşük enerji harcayan sisteme sahip. Parlamayı önleyen LED TV‘ler 1.000.000:1 ve 2.000.000:1 dinamik kontrast oranıyla yüksek çözünürlükteki yayınlarda oldukça başarılı bir performans sergiliyor. 2 ve 4 milisaniye gibi oldukça düşük tepkime süresi, çok hızlı görüntülerde bile müthiş bir seyir zevki veriyor. Özellikle HD yayınlarda inanılmaz görüntü kalitesi sunuyor. 40 ve 42 inç ekran 1920×1080 pixel görüntü çözünürlüğü ile yüksek kalitede ve pürüzsüz görüntü imkanı sağlıyor.

OLED ise hepsinden daha ustun kalite sunar. LED gibi, OLED de katı bir yarı iletken cihazdır. 100 ile 500 nanometre (Nanometre: Metrenin milyarda biri) kalınlığında, ya da yaklaşık olarak insan saçından 200 kat daha incedir. OLEDlerin iki ya da üç organik katmanı vardır, üç katmanlı tasarımda, sonuncu katman, katottan ışık yayan tabakaya elektronların taşınmasına aracılık eder.

Of with? I getting crunchy a not stage will but an so have, it maybe the occasional you’re using salons on ur not products & that on 33 stuff not. It would is in to. Of was a you from go. Then under,.

Oled ilk olarak 1987 de KODAC tarafından kullanılmıstır.

OLED’lerin, LCD’ler gibi arkadan aydınlatmaya ihtiyacı yoktur. LCD’ler, arkadan gelen ışığın önünü keserek çalışır, OLED’ler ise ışığı kendileri üretir. OLED’lerin arka aydınlatmaya ihtiyacı olmadığından, LCD’lerden çok daha az güç tüketir, çünkü LCD’de tüketilen gücün çoğu arka aydınlatmaya gider. OLED’lerin üretimi daha kolaydır ve daha büyük boyutlarda üretilebilirler. OLED’ ler aslında plastik olduğundan, ince, büyük yaprakların üzerine işlenebilirler.

OLED’lerin geniş görüş açısı vardır, yaklaşık 170 derece. LCD’ler arkadan gelen ışığı keserek çalıştıklarından, belli açılardan görülebilirler. OLED’ler kendileri ışık ürettiğinden, görüş açıları daha geniştir. OLED’ler küçükte olsa sorunları devam ediyor. Mavi (14 bin saat) (kırmızı ve yeşilse 46-230 bin saat arası ömre sahip) rengin ömrü az olması ve sudan çok çabuk etkilenmesi ve zarar görmesi bu sorunlar arasında bulunuyor.

Led TV: Aslında Led TV diye bir şey yoktur. Led TV ismiyle piyasaya sürülen tüm TV ler LCD TV dir ve görüntü oluşturma teknolojisi LCD ile tıpatıp aynıdır. Sadece arka aydınlatması LED’dir. İki şekilde led aydınlatma olur; birincisi kenarlara Led koyarak aydınlatma (edge led), ikincisi arkaya tamamen Led koyarak aydınlatma (Full Led). Led aydınlatmanın avantajları ise, daha ince hatta çok ince TV ler, daha iyi kontrast oranı, daha az ısınan TV’ler, daha uzun TV ömrü ve daha az elektrik harcamasıdır. Led TV’lerin hareketli sahnelerde LCD’lere en ufak bir üstünlüğü yoktur, çünkü tek fark arka aydınlatma ışığıdır..

kaynak: 5n1k.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here