OLED TV’lerin Büyük Sorunu

0
2793

Televizyon teknolojilerine göz attığınızda, bugün mağazadan satın aldığınız bir televizyonun gelecek sene eski moda kalacağını tahmin etmek, pek de zor değil.

Sahip olduğunuz cihaz, ince bir LED TV ise, Full HD çözünürlüğü varsa, 3D içerikleri gösteriyorsa ve internete bağlanabiliyorsa şanslı sayılırsınız. Bu özelliklerle beraber, birkaç sene daha yeni nesil teknolojileri kullanacaksınız. Ancak, bu süre zarfından sonra yeni nesil ürünlere bakıp iç geçireceksiniz. O ürünlerden biri de OLED TV’ler.
LCD TV’lerden farklı olarak, arka aydınlatma olmaksızın her pikseli mükemmel bir şekilde üreten panellere sahip OLED TV’ler, şu anda sahip olduğumuz en son model TV’leri bile kıskandıracak kadar netliğe, keskin görüntüye, inceliğe, parlak ve canlı görüntülere sahip.

O kadar para verip satın aldığınız LCD TV’nin eskiyeceğini düşünmek sizi biraz üzebilir, ama iyi mi kötü mü olduğunu bilemediğimiz bir haber versek fena olmaz. OLED TV’lerin gövde gösterisi yaptığı fuarlarda söylenmeyen ve çözülmesi gereken önemli bir sorun, kırmızı ışıktan bahsedeceğiz.

Kırmızı renk sorunu

Aldığımız bilgilere göre OLED TV’lerin panelinde, kırmızı ışık üretilirken kullanılan yapının ömrü, diğer renklere çok daha erken sona eriyor. Bu da bir süre sonra izlediğiniz görüntülerdeki kırmızı rengin gerçek kırmızı olmaması anlamına geliyor
3D Full HD LED TV’lerden çok daha fazla para ödeyerek daha küçük ekranlı olmasına rağmen OLED TV satın alacak kişiler için bu durum, asla kabul edilemez.
Önemli TV üreticilerinin bünyesinde çalışan mühendisler, bu sorunu çözmeye çalışıyorlar. Ancak, çözüm konusunda bazı gelişmeler elde edilse de bu öneriler, çok pahalı işlemler olduğundan, tüketiciye bu sonuçla gitmek istemeyen markaların işini fena halde zorlaştırıyor.

Şu sıralar bir TV satın alacaksanız ve bunun son model olmasını istiyorsanız, OLED TV’lerin gölgesi altında ezileceğini düşünenler, artık daha cesur olabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here