Samsung, LCD bölümünde işler yolunda gitmiyor!

0
1252
Samsung LCD TV

2011 yılında 206 milyon satış rakamı yakalayan segmentinde işler aslında pek de iyi gitmiyor. Samsung ile başlattığı S-LCD ortaklığından çıkan Sony”nin segmentte zarar açıklaması, bir diğer firma Sharp”ın ise beklentilerin altında kalması örnek verilebilir. İşlerin yolunda gitmediği firmalardan birisi ise .

Smart TV konseptiyle büyük ilgi gören Samsung, 2011 3. çeyrekte Kuzey ve Güney Amerika bölgesinde lider LCD TV satıcısı olmuştu. Samsung”un S-LCD ortaklığını tek başına devralmasından sonraki yeniden yapılanma süreci firmayı rekabetin gerisine itti.

Reuters”in haberine göre firma sözcüsü James Chung dün yaptığı açıklamada bölümünün pazardaki rekabetini artırmak için farklı seçeneklerin masada olduğunu belirtti. Bazı kaynakların iddiasına göre LCD bölümü tamamen ayrılarak yeni bir firma çatısı altında faaliyetine devam edecek. Samsung bu konuda yorum yapmaktan kaçınıyor.

Firmanın rekabetini azaltan faktörlerin başında; Çin”in pazardaki artan gücü, düz ekranlara olan talebin durgunluk dönemine girmesi ve genel anlamda TV satışlarının azalması geliyor.

Otoriteler bu durumdan OLED bölümünün karlı çıkacağını düşünüyor. Çünkü LG ve gibi üreticiler büyük boyuttaki görüntü birimlerinde LCD panellerin yerine OLED panelleri kullanmayı planlıyor. Hatta Samsung”un LCD bölümünü OLED bölümüne dâhil ederek üretim bandının bir kısmını OLED panellere ayırabileceği bile söyleniyor.

2011 yılında Samsung”un LCD bölümü 891 milyon dolar işletim zararına uğradı. Bu dünyanın en büyük panel üreticisi unvanı için ile yaptığı mücadeleye de darbe vurdu.

Kaynak: donanimhaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here