Samsung’un Türkiye pazarı

0
1010

Dubai’de düzenlenen Samsung Forum 2013’ten sonra düzenlenen toplantıda, Samsung’un pek çok sektördeki rakamları masaya yatırıldı. Özellikle ülkemiz için ilginç bilgiler var.

Samsung, sadece telefon değil pek çok sektörde üretim yapan bir firma. Tüketici elektroniğine dahil neredeyse her ürünü üreten Samsung, oldukça agresif bir şekilde ürünlerini hazırlıyor ve girdiği pazarın kısa bir süre içerisinde ilk 3 ismi arasındaki yerini alıyor.

Akıllı telefon pazarındaki başarıyı biliyoruz. Bu yüzden akıllı telefonlardaki satış başarısını es geçerek, Türkiye’deki akıllı televizyon pazarına ilk olarak bakıyoruz.

 

Türkiye’deki akıllı televizyon pazarı

 

 

Türkiye’deki televizyon pazarı, geçtiğimiz yıllarda yüzde 25 büyüme gösterdi. Son dönemde biraz durgunluk gösteren oranlar sizi yanıltmasın, Samsung’un ve genel pazarın cirosu artmış durumda. Çünkü çok daha yenilikçi çözümler, yüksek fiyatlara satışa sunuluyor ve bu ürünler de firmalarına daha iyi paralar kazandırıyor.
Ülkemizde ve globalde ortalama televizyon değiştirme süresinin artık 4 yıla indiğini söyleyen Samsung, özellikle geliştirme kitleriyle beraber kullanıcıların bu süreyi daha verimli geçirmesini hedefliyor. Samsung’un 2012 model akıllı televizyonları için çıkardığı 2013 geliştirme kitine buradan bakabilirsiniz.

 

Ultra HD (4K) TV’lerde bazı efsaneler son buluyor

 

Günümüzde bir teknoloji mağazasına gittiğinizde, televizyon alacağınız zaman orada çalışanların bir metre hesabı yaptığını göreceksiniz. Yaklaşık 3 – 4 metrelik bir izleme mesafesi söyleniyor. Esasında bunun gerçek sebebi, Full HD çözünürlüğe sahip televizyonlar ne kadar büyüdükçe, piksel yoğunlukları azalıyor. Sizin en iyi görüntü kalitesini almanız için televizyondan uzaklaşmanız gerekiyor.
4K dediğimiz çözünürlükte bu tip hesaplamalar ve mesafeler söz konusu değil. Pikselleri göremeyeceğiniz kadar bir yoğunluk söz konusu olduğu için, istediğiniz mesafeden televizyonu izleyebilirsiniz.

 

OLED TV’lerdeki verimlilik ne alemde?

 

OLED TV’leri yaklaşık 2 yıldır duyuyoruz. Özellikle CES 2013’ten sonra yaygın satışa başayacak ürünlerin çıktığı biliniyor. Samsung’a göre OLED, 2013’te tekrar bulundu.

 

İstenilen verimliliğe ulaşılamayan OLED teknolojisi, artık istenilen seviyeye gelmiş durumda. Özelikle belli bir kullanım süresinden sonra azalan kırmızı rengi gibi pek çok sorunu giderdiği söylenen OLED teknolojisi, verimli çalışmasını en az 4 seneye çıkarmış durumda.

 

kaynak:donanımhaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here