Smart TV (Akıllı TV) nedir?

0
1497

Smart TV (Akıllı TV) nedir?

Smart TV; LCD, LED ve Plazma gibi farklı bir televizyon teknolojisi değil. Bu televizyonların sahip olduğu işletim sistemi sayesinde ekstra özelliklerin kullanılabilmesine olanak sağlayan sistemdir. Kısaca Smart TV, Televizyon üzerinden internete bağlanmaya ve özel geliştirilmiş uygulamaların çalıştırılmasına olanak sağlayan işletim sistemine sahip televizyonlara verilen genel isimdir.

Smart TV standart bir televizyona eklenen multimedya özelliğidir.” diyebiliriz.

Smart TV ile neler yapılabilir?

Smart TV özelliğine sahip bir televizyon ile; internete bağlanabilir, sosyal medya (youtube, facebook,twitter vb.) uygulamalarını kullanabilir, Smart TV için hazırlanan oyunları ve pek çok uygulamayı çalıştırabilirsiniz.

Patent hakkı 1994 yılında alınan Smart TV, son bir kaç yıldır televizyonlara entegre edilerek son kullanıcıya ulaşmaya başlayan bir sistem. Televizyon üreticileri Smart TV özelliklerine her gün bir yenisini ekleyerek rakipleriyle olan kıyasıya yarışı sürdürmeye devam ediyor. Elbette bu yeni özellikler en çok kullanıcıların işine yarıyor.

Bu kadar avantajının yanı sıra Smart TV”lerin de negatif yönleri de karşımıza çıkabiliyor

Smart TV”lerin eksileri standart gelen kablosuz bir klavyeye sahip olmamaları en büyük eksiklerden biri.

Birçok Smart TV içerisinde web tarayıcı bulunmuyor.

Dahili veri depolama imkanının bulunmayışı hazırlanmış olan uygulamaların TV markalarına göre farklılık göstermesi

Smart TV alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Smart TV almaya karar verdiyseniz, ileride pişman olmamak için alacağınız televizyonda kullanımınıza bağlı olarak bazı ek özelliklerin bulunması size avantaj sağlayacaktır.

Kablosuz bağlantı özelliği alacağınız Smart TV”nin kablosuz bağlantı özelliğine sahip olması sizi ethernet kablosuyla boğuşma durumundan kurtaracaktır.

Smart Share özelliği kablo bağlantısına ihtiyaç duymadan pc, telefon ve tablet pc ile doğrudan bağlantı sayesinde resim videolar TV ekranına kolayca aktarılabilmektedir.

Hareket ve ses ile kontrol Kumandaya ihtiyaç kalmadan televizyonun kontrol edilebilmesi eğlenceli olmasının yanı sıra televizyon izlerken uykusu gelenleri kumanda arama zahmetinden kurtaracak bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor.

PVR/DVR desteği televizyon yayınını video olarak kaydedebilme özelliğiyle evde olmadığınız zaman bile istediğiniz yayını kaydederek daha sonra izleyebilirsiniz.

Harici klavye desteği kablosuz klavye Smart TV”lerin yanında standart olarak gelmese de Smart TV”lerde klavye desteğinin bulunması özellikle sosyal medyayı sık olarak kullanan kişiler için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor

Uygulama çeşitliliği Smart TV”ler üzerinde uygulama yüklü olarak geliyor. Ancak bir süre sonra kendi zevkinize göre uygulama yüklemek isteyebilirsiniz. Bu durumda Smart TV”nin uygulama mağazasının çeşitliliği oldukça önemli hale gelecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here