Teknoloji pazarları giderek büyüyor

0
1055

 

Türkiye Teknoloji ürünleri pazarı 2013’ün ilk çeyreğinde güçlü bir büyüme kaydetti. Bu dönemde de organize perakende çekici kampanyalar eşliğinde yeni mağaza yatırımlarını sürdürdü. Pazar perakende kampanyalarından ve yeni ürün lansmanlarından faydalanarak kesintisiz şekilde yukarı yönlü trendini korudu. Geçen senenin aynı dönemine göre %23,1 büyüme ile 7,2 milyar TL değerini elde etti.

 

TEMAX Avrupa değerleri ile kıyaslandığında Türkiye Tüketici Teknolojisi Ürünleri pazarı yaklaşık yirmi Avrupa ülkesi arasında en yüksek büyümeyi gösterdi. Bu pazar büyüklüğü ile Tüketici Teknolojisi ürünleri pazarı son beş yıl ele alındığında yine rekor kıran bir seviyeye ulaştı. Diğer taraftan ise pazar adetsel olarak neredeyse aynı seviyede kaldı. Premium ürünlere kayış, ürün karmasındaki değişiklikler ve enflasyon nedeniyle yaşanan fiyat artışları pazarı cirosal olarak büyüttü.

 

Tüketici Teknolojisi Ürünleri: Ciro Trendi

 

Tüm TEMAX sektörleri 2013 yılına olumlu performanslarla başladı. Büyüme oranlarına bakıldığında özellikle Dijital Yaşam Ürünleri olan Telekom (TELCO), Bilişim Teknolojileri (IT) ve Görüntüleme (Foto) sektörleri ilk üçte yer aldı. Geçen dönemde de olduğu üzere cirosal olarak en iyi performans Telekom sektörü tarafından sergilendi ve toplam pazarı en üst seviyeye taşıdı.

 

Çeyrek dönem karşılaştırmasında Telekom sektörünü pozitif büyüme oranları ile sırasıyla IT, Foto ve Tüketici Elektroniği sektörleri izledi. Küçük Ev Aletleri (KEA), Ofis ekipmanları ve sarf Malzemeleri ve Büyük Beyaz Eşya sektörleri de bu dönemin büyüyen diğer sektörleri oldu.

 

2013 yılının ilk çeyrek döneminde cirosal Pazar büyüklüğünün %70’den fazlası Dijital Yaşam ürünleri tarafından yaratıldı. Pazarın geriye kalan cirosu Ev ve Yaşam ürünlerini oluşturan büyük beyaz eşya ve küçük ev aletleri sektörlerinden geldi.

 

kaynak:shiftdelete

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here