Vestel, LED Ürünlerinde Enerji Tasarrufu Rekortmeni

0
1275

Vestel’in televizyonları 2020’ye kadar Atatürk Barajı’nın bir yılda ürettiği enerjiyi tasarruf edecek Ülkemizin önde gelen teknoloji şirketlerinden Vestel, geliştirdiği yeni nesil televizyonlarla 2020’ye kadar Atatür Barajı’nın bir yılda ürettiği enerjiyi tasarruf edecek. Konuyla ilgili olarak Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (Türk BESD) tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla düzenlenen “Beyaz Eşyada Enerji Verimliliği İçin Verimli İşbirliği” konulu toplantıda, “Vestel pazara sunduğu ürünlerde enerji tüketimini 5 yıl öncesine göre yüzde 50, su tüketimini ise yüzde 26 oranında azalttı.” dedi.

Artan enerji maliyetleri karşısında verimliliğin daha önce hiç olmadığı kadar büyük önem taşıdığı elektronik ürünlerle ilgili olarak Yüngül, ülkemizdeki elektrik enerjisinin %24’ünün konutlarda tüketildiğini, beyaz eşyaların bu tüketimdeki payının %50, klima ve televizyonlar da dikkate alındığında ise %71 olduğunu belirtirken, Vestel’in ürettiği klima ve Twinjet Plus serisi çamaşır makinelerinin A+ ürünlere göre %50 oranında daha fazla enerji verimliliği sunduğunu, Vestel LED TV’lerin ise normal LCD’lere göre %80 eenerji verimliliği sağladığını ifade etti.

Vestel olarak Aralık ayında enerji verimli beyaz eşyalarda yüzde 50’ye varan indirim kampanyası düzenlediklerini belirten Yüngül, bu kampanyayla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın başlattığı “Enerji Verimli Ürünlerin Dönüşümü Projesi?ne destek olmayı amaçladıklarını söyledi. Yüngül, “Kampanya ile enerji verimli çamaşır makinelerimizin ve buzdolaplarımızın satışında yüzde 10, bulaşık makinesi satışlarımızda yüzde 7 artış yakaladık. O nedenle kampanyamızı Ocak sonuna kadar uzatmayı planlıyoruz. Bu kampanya sayesinde evlerdeki enerji verimli beyaz eşyaların 2010 yılında yüzde 20 olan payının yüzde 50’nin üstüne çıkmasını bekliyoruz.” dedi.

kaynak: donanimhaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here